מה הקשר בין יציאה מעבדות לחירות לבין ניהול רזה בארגונים וחברות?

מאת: אורנה אלטמן

בכל שנה בזמן זה ניתנת לנו ההזדמנות להתבונן פנימה ולצאת לתהליך של יציאה מעבדות לדברים אליהם אנו משועבדים (חפצים, הרגלים ודפוסים) אל חירות המאפשרת לנו לחוש את הקלילות והנינוחות בחיינו.

אותו דבר גם בעולם הארגונים והחברות, רצוי שבכל זמן וזמן נסתכל מה הם הדברים אליהם אנו משועבדים כגון- מדדים, דוחות, תהליכים, הרגלי התנהגות ושגרות ניהול שהיו שם מתמיד.אולי הגיע הזמן לבחון אותם מחדש ולהבין אם הם מוסיפים ערך ללקוח. 

לרוב אנו אוחזים בדברים מתוך הרגל או פחד לשנות ובכך מעמיסים על תהליכי עבודה ועל עלות המוצרים. 

יציאת מצרים היתה קשה מפני שהיא דרשה מבני ישראל לוותר על כל מה שהם מכירים ולצאת אל הלא נודע. תהליך היציאה דרש לקחת סיכון ולצאת מאזור הנוחות שלנו. 

התהליך יכול להיות מפחיד כי נצטרך לוותר על הישן והמוכר ולהיפתח לעבר עולמות חדשים, תרבות ושפה ארגונית שונה. אבל כדי לשפר צריך להעז. 

התחלה של הטמעת תהליכי ניהול רזה בארגונים וחברות דורשת בסיס ניהולי חזק, שמעז להיפתח לדרכי חשיבה חדשות, להסתכל לעובדים בעיניים ולהקשיב לרעיונות שלהם. 

תוך כמה שבועות מתחילת התהליך הארגון יצליח להתחיל להשתחרר מהדברים אליהם היה כבול ומשועבד. לעתים, השעבוד כה מושרש, עד כי אנו אפילו לא זוכרים ומאמינים שניתן להתנהל אחרת ולעתים, אנו מבינים את גודל השעבוד ואת המחיר שאנו משלמים על שעבוד זה אך קשה לנו לחצות דרך ה”ים סוף” שלנו, כלומר, דרך פחדינו  ולסגל ולהטמיע את מה שנדרש.

ארגונים רבים נמצאים היום במצב הדורש מהם את היציאה לחירות. תקראו לזה בשלות פנימית. אנחנו בGEMBA, בוחרים לקרוא לזה בפשטות: הרצון לממש את המעבר בין המצב המצוי למצב הרצוי.  המעבר דורש להציף בעיות ולפתור אותן בעזרת צוותי שיפור שמובלים ע"י העובדים.

במהלך עבודתנו עם חברות וארגונים, אנו נתקלים הרבה ברצון לשינוי שיביא לשיפור בתוצאות העיסקיות. אך לא תמיד זה מגיע עם ההבנה שבשביל להשיג את השינוי צריך להטמיע שינוי תרבותי משמעותי ולשנות את השפה האירגונית מניהול TOP DOWN ל BOTTOM UP. 

לדוגמא: 

מנהל בארגון שעובד  TOP DOWN משועבד לצורך לספק פתרונות אל מול היכולת של מנהל BOTTOM UP המאפשר לאנשיו להגות את הפתרונות.  כמה שחרור יש ביכולת ללוות את העובדים במציאת הפתרון ולא לפתור את הבעיה עבורם. ככה אנו הופכים להיות ארגון שמציף בעיות ופותר אותן והמנהל כבר לא צוואר בקבוק.

לכל ארגון וחברה יש את ה"פרעה" הפנימי שלהם שמעכב מלממש את מלוא הפוטנציאל. 

אלו ההרגלים והדפוסים אשר עוצרים אותנו מלהתקדם ולהיות בתהליך שיפור מתמיד.

זה יכול להיות תרבות ארגונית לקויה, רדיפה אחרי מדדים, תהליכים מסורבלים, חוסר ניסיון ומקצועיות של העובדים ו\או המנהלים, סטנדרטים לא נכונים ועוד ועוד…

מה אם כן הדרך לשחרר את הכבלים  שמעכבים אותנו מלהיות טובים וחזקים יותר?

בעזרת הטמעת תהליכי LEAN בארגון נצליח לזהות את החסמים והגורמים המעכבים.

תוך כמה חודשים כבר נראה תוצאות מספריות מרשימות ודינמיקה של שינוי והתלהבות בקרב המנהלים והעובדים. 

רגע לפני חג הפסח אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר לתאום פגישת הכרות ומבטיחים שעד ראש השנה כבר תרגישו אחרת לגמריי.

השארת תגובה